БЪЛГАРКА – Вълчи дни
Предстоящо събитие
Начало:
15
Ноември
Петък
11:00
Край:
17
Ноември
Неделя
14:00
В българската народна традиция когато лятото си тръгне и реколтата е вече събрана, годината се завърта към своята тъмна половина. Това е времето за отдаване на благодарност към Природата и обредно измолване на сила за справяне с предстоящото тъмно и страшно време. Старите ни традиции са дълбоко свързани с почитането на земята и на природата в цялост.
В обредния календар на старите българи присъстват редица празници за честване и на животни, особено опасни точно в този период от годината.
Календарно най-често свързани с прехода от есен към зима са и едни от най-страшните, и опасни за хората периоди, т.нар. „вълчи празници“, а по-към зимата и „мръсни дни“. Почитането на вълците несъмнено има старинна митологична основа, а народните поверия разкриват връзка с древни хтонични божества на гората и отвъдния свят.
Тъмният свят, който не познаваме, но говорим за него; свят, който ни кара да се страхуваме, но в същото време ни привлича.
Къде е този свят, къде живеят тъмните дни? Защо са тъмни? Какво се крие в тях?
Вълчицата предвожда тъмнината, вие пред Пълната луна, призовавайки душата на тези, които не се страхуват от тъмнината.
Вие сте призовани – тези, които не се страхувате да изследвате себе си и да се срещнете с българското. Вълчицата ви приветства да се присъедините на Пълна луна, заедно с други диви жени, за да вием заедно под луната, свързвайки се със силата си.
Вълците носят много сила. Те са свободни духове, въпреки че глутниците им са добре организирани и подсигурени.
Поддържат верни приятели и семейство, когато времената станат трудни. Те ни учат на баланс между самотата и общуването. Вълците представляват съюза на противоположностите.
Вълчите дни ни въвеждат в периода на тъмнина. Как да обединим тъмната и светлата страна и възможно ли е това?
Вълчицата е най-верният архетип, когато искаме да свържем противоположностите. Тя бяга свободно в тъмнината, но познава и силата и на деня. Тя представлява духа на свободата, но осъзнава, че индивидуалната свобода изисква отговорности. Тя обича усещането да бъде сама, но в същото време показва важността на семейството и приятелите.
Вълците предпочитат дипломацията и отстъплението пред откритата враждебност или битките, но това не е поради страхливост, а поради интелигентност. Вълкът има голяма смелост, издръжливост и сила и я използват само когато се налага.
Архетипът на дивата жена е инстинктивно знание, което всяка жена има дълбоко в себе си.
Това е да знаеш кога да останеш и кога да си тръгнеш, кога да живееш и кога да умреш. Това е знание за естествените цикли на живота.
Жената носи в себе си силата на вълчица, а когато се отдалечи от дивата си природа, започва да страда. Една жена познала силата си не се бори с противоположното, тя знае, че го съдържа в себе си. Тя може да следва естествените цикли и да не се съпротивлява, когато нещо, трябва да си отиде, и да се хвърли в битка, където има живот.
Дивата жена не забравя принадлежността си към племето на жените, където се случват преображения, които я хранят и дават сила.
В това време на нарушено равновесие в природата и социума, време, от чиято деструктивност ще се роди новия космичен порядък, ние, по всички правила на съхраненото столетно българско знание, ще отдаден почит към творящата същност на природата и ще се доверим на старата народна мъдрост, за да измолим здраве, защита, собствена сила и благополучие.
Познаването на родното не ни е самоцел, нито патриотичен порив, а важен момент от народностната ни идентификация в глобалния свят. Българската народна мъдрост е изключително важна предпоставка за изграждане на здраво его и етно идентичност.
Кои сме ние, какви са били хората преди нас?
Съществува ли още реална връзка с тях?
В какво са вярвали те и има ли тази вяра корени днес?
Та, ще говорим и творим, ще обсъждаме и създаваме, ще преживяваме и пресъздаваме народни обичаи и предпазни обреди от миналото….
За миналите времена и съвремието,
За човешкия и нечовешкия свят,
За мишките, вълците и мечките,
За Вълчата Богородица, семейството и дома,
За повратните точки в живота.
Ще застанем пред Пълната луна и ще вием с вълците, осветявайки сянката.
Архетипът на Вълчицата ще ни води през това пътуване, разкривайки ни тайната да си сам, но в същото време и да принадлежиш.
„Драганка вълци думаше:– Вълци ле, вълци глутница,от люлката са махнете,детето да си откаче! Вълци Драганки думаха:– Драганке, булка хубава, ний не сме вълци глутница,ами сме, мари, три диви,три диви, три самодиви…“
Какво ще правим:
⁃ Ще разберете как българите са се готвили за тъмните дни
⁃ Ще разберете защо е зашивала червен конец на ризата си българката.
⁃ Ще се подготвим и за идващите коледни празници. Ще разберете как са празнували старите българи.
⁃ Ще разкриете сянката си и ще я нахраните, преобразувайки я в съюзник.
⁃ Ще си припомните, колко радост носи тялото ви чрез танци
⁃ Ще научите и едно българско хоро, което ще танцуваме заедно
⁃ Ще се отпуснете ума си в дълбока покой, на водена медитация
⁃ Ще разберете повече за шевиците и освен че са приказно красиви, те са пазели българите.
Какво ще ви е необходимо да вземете със себе си:
– Народна носия и накити
– Постелка или одеяло за земя
– Тетрадка и химикалка
– Флумастери или боички за тяло
– Бяла дреха или воал
Започваме в петък сутринта
Примерна програма:
Петък
11.00 – 13.30 – запознаване и първа среща
13.30 – 16.00 – почивка и настаняване
16.30 – 18.30 – среща
18.30 – 20.30 – вечеря
20.30 – вечерна среща
Събота
8.00 – 9.30 – среща
закуска
11.00 – 13.00 – среща
16.00 – 19.00 – среща
вечеря
20.30 – вечерна сесия
Неделя
8.00 – 9.30 – среща практика
Закуска
11.00 – 12.00 – среща практика
12.30 – 13.00 – въпроси и отговори, заключителна част
14.00 – освобождаване на хотела
*програмата подлежи на промени
Знание и преживяване около огнището на БЪЛГАРКАТА ще споделите с Анелия Овнарска – етнолог и Аделина Кирилова – йога и тантра учител
Място: Великолепният хотел “Каса Арт”, с. Орешак
Цена събитие:
Цена настаняване:
– Стая – 244 лв
– Студио – 275 лв
– Апартамент – 298 лв
За да запазиш своето място е необходимо да заплатиш 200 лв капаро + настаняване.
Анулации:
Курс:
При отказ по-малко от 30 дни преди събитието, капарото не се връща.
При отказ повече от 30 дни преди събитието, капарото се пренасочва за друго събитие за не повече от 6 месеца напред от дата на плащане.
Хотел:
При отказа 2 седмици преди събитието, капарото се прехвърля за следващото събитие. При отказ по-малко от 2 седмици, капарото не се възстановява.